Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,4700 Satış : 5,4799 Alış : 4,8918 Satış : 4,9242 Alış : 3,1560 Satış : 3,1973
  GÜNCEL / ÇEDAŞ, leylek yuvasının elektriğini kesti
   
 
15.04.2018 tarihinde eklendi
567 defa okundu
ÇEDAŞ, leylek yuvasının elektriğini kesti

ÇEDAŞ ekipleri çalışmaları sırasında tespit ettikleri Yozgat'ta leylek yuvasının bulunduğu elektrik direğinde izolasyon çalışması yaparak tellere özel aparatlar yerleştirdi. Yapılan çalışma ile leyleklerin telef olması engellenirken kuş çarpılmaları sonucu yaşanan enerji kesintilerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 2015 yılında hayata geçirdiği ' Göçmen Kuşlar Ölmesin' projesi ile Sivas, Tokat ve Yozgat'ta izolasyona 4 milyon TL harcayan ÇEDAŞ, bu yıl da 3 milyon liralık yatırım yapacak. Şirketin göçmen kuşların zarar görmemesi ve kesintileri önlemek için yaptığı yatırımların tutarı bu yılın sonunda 7 milyonu aşacak.

 Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), müşterilerine kaliteli ve kesintisiz enerji sunmak amacıyla Sivas, Tokat ve Yozgat'ta enerji nakil hatlarında başlattığı 2018 yılı bakım programı çalışmaları sırasında Yozgat'ın Esenli Köyü'nde üzerinde leylek yuvası bulunan bir elektrik direğinde izolasyon çalışması yaptı.

İşletme bakım ekipleri tarafından yapılan ve yaklaşık 2 saat süren çalışmada leylek yuvası bozulmadan direkteki tellere yalıtımlı özel aparatlar yerleştirilerek elektrikten izole edildi. Yapılan çalışma ile leyleklerin telef olmasının engellenmesi ve kuş çarpılmaları sonucu enerji nakil hattında oluşacak arızaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

 GÖÇMEN KUŞLAR İÇİN TOPLAM 7 MİLYON TL HARCANACAK

ÇEDAŞ sorumluluk bölgesinin göçmen kuşlar ve diğer kuş türleri açısından zengin bir popülasyona sahip olduğunu ifade eden ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, çevreye ve doğaya karşı sorumluluk bilinciyle hareket etiklerini söyledi.

2015 yılında hayata geçirdikleri 'Göçmen Kuşlar Ölmesin' projesi ile göçmen kuşların elektrik akımına kapılmasını ve kuş çarpılmaları nedeniyle yaşanan elektrik arızlarını önlemeyi amaçladıklarını hatırlatan Akboğa, “2015 yılından itibaren yaptığımız çalışmalar neticesinde elektrik direklerinde bulunan 6 bin 900 izolatör ile bin 425 trafoya elektrik akımını iletmeyen özel aparatlar yerleştirdik. Yaklaşık 4 milyon TL maliyeti olan bu çalışmamızla 2.800 elektrik direğine izolasyon uygulaması yaptık. Özellikle göçmen kuşların güzergahı ile kuş popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde bu aparatları monte etme ve izolasyon işlemlerine devam ediyoruz. 2018 yılında 525 adet trafoya, 1.200 adet elektrik direğine, 3.600 adet izolatöre ve 300 kilometrelik havai hattın bağlantı noktalarına özel aparatların monte edilmesi planlanıyor. Yapılacak çalışmanın maliyeti yaklaşık 3 milyon TL. Göçmen kuşlar için yapacağımız bu yıl ki çalışma ile 2015 yılından bu güne kadar toplamda 7 milyon TL harcama yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 446 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 485 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 403296 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 34.236.145.124
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com