Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / Kim tutar Çandır’ı
   
 
11.10.2020 tarihinde eklendi
488 defa okundu
Kim tutar Çandır’ı

2017 Yılında yaptığı 1. GES Projesi ile yılda 832 Bin TL kâr elde eden Çandır Belediyesi 2. GES’le uçuşa geçecek

                2017 yılı aralık ayında faaliyete geçen Çandır Belediyesi’ne ait birinci GES Projesi ile çandır Belediyesi elektrik satmaya ve aylık kazanç elde etmeye başlamıştı. 12 Ekim 2020 bugün ihalesi yapılacak olan ikinci GES Projesi ile Çandır Belediyesi adeta uçuşa geçecek.

                Son zamanlarda Yozgat basınında çiçek böcek paylaşımı ile suni gündemde sürekli yer alarak oturdukları yerde reklam olan belediye başkanlarının yerine yaptığı akıl almaz projeler ile 2014 yılında 17 Milyon borçla teslim aldığı Çandır Belediyesi’ni borç batağından kurtarıp, artık üretebilen bir belediye haline getiren Ak Parti’li Belediye Başkanı Mustafa Ertan Örgün’ün ikinci GES Projeside hayat buldu. Bugün Kamu İhale Kurumu üzerinden ihalesi yapılacak olan projenin yıl sonuna bitmesi bekleniyor.

 

BİRİNCİ GES’TEN YILDA 1 MİLYON 300 BİN TL GELİR ELDE EDİYORUZ

                Önce birinci proje ardından ikinci proje hakkında sorularımızı cevaplayan Mustafa Ertan Örgün; “Tüketen değil üreten, hizmet kabiliyetini artırabilen, istihtam sağlayabilen ve dualar alabilen belediye'ye doğru emin adımlarla yürüyoruz” dedi.

                2017 yılında yaptıkları birinci GES projesi için 10 yıl ödemeli kredi kullandıklarını ve aylık olarak 39 Bin TL sabit kredi taksidi ödediklerini dile getiren başkan Örgün; “birinci GES projemizde yazlık ve kışlık olarak değişmekle birlikte Mayıs-Ekim ayları arasında ortalama 140 Bin TL, Aralık-Ocak-Şubat aylarında ise en düşük olarak 50 Bin TL bedelle elektrik satmaktayız. Ortalama bir yılda 1 Milyon 300 Bin TL elektrik satarken, yine bir yılda toplam 468 Bin Tl’de taksit ödemekteyiz. Doviz kuruna göre değişmekle birlikte bu gün itibariyle bir yılda toplam 830 Bin TL gelir elde etmekteyiz. Bu projemiz olmasa şu an işçimizin bile maaşını ödeyemeyen bir belediye olurduk” dedi.

 

İKİNCİ GES’TEN YILDA 154 BİN DOLAR GELİR ELDE EDECEĞİZ

                “Bugün itibariyle Çandır Belediyesi olarak 2. GES projemizin (500 KW'lık) KİK'ten(Kamu İhale Kurumu)sisteminden; İhale ilanına çıktık” diyen Çandır Belediye Başkanı Mustafa Ertan Örgün; ikinci GES Projesi hakkında gazetemize bilgiler verdi.

                İhale bedelinin henüz kaç liraya sonuçlanacağını bilmediklerini dile getiren Örgün; “300-400 Bin Dolar arasında bir rakama mal olabiliyor. Kredimizin onayı çıktı. Belediye olarak tamamına kredi kullanarak karşılayacağız. Birinci GES’te krediyi 10 yıl kullandığımız için ikinci projemizde ancak 7 yıl kredi kullanabileceğiz.” dedi.

                İkinci GES Projesinden de bir yılda 1 Milyon 200 Bin TL gelir gelde edeceklerini söyleyen başkan Mustafa Ertan Örgün, yapacakları gelirin hesaplamasını bile yaptı. Saatte 67 dolar bedelle elektrik satacaklarını söyleyen Örgün; günlük ortalamamız 6 saat 30 dakika olarak hesaplanır. günlüğe vuruğumuzda 422 dolarlık elektrik satarız. Bunu yıla vurduğumuzda ise 154 Bin Dolarlık elektrik satacağız. Şuanki kur baz alındığında buda yaklaşık olarak 1 Milyon 200 Bin Tl’ye tekabül etmektedir. Tesise  harcanan ana parayı 2-3 yıl içinde amorti edeceğimizi düşünüyoruz” diyerek Çandır halkı için gecesini gündüzüne katarak çalıştığını söyledi.  Bazı belediye başkanları gibi şov peşinde olmadıklarını dile getiren Örgün; “akşam yastığa kafamı koyduğumda huzurlu uyuyorum. Çünkü Çandır halkımı seviyorum ve işimi severek yapıyorum. Vicdanen rahatım. Bulunduğum makamın hakkını vermeye özen gösteriyorum” dedi.
 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 41 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 136 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 640242 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 18.234.255.5
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 


ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com